Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

A jak ty świętujesz Dzień Psa?

Tradycyjnie 1 lipca obchodzimy Dzień Psa, choć trudno uznać, że jest to radosne świętowanie. Początek lata jest bowiem wciąż kojarzony z otwarciem sezonu porzuceń zwierząt, głównie poprzez przywiązywanie ich do drzew w lasach, porzucanie na poboczach dróg lub podrzucanie do i tak już przepełnionych schronisk dla bezdomnych zwierząt. Na szczęście coraz większa świadomość Polaków oraz wolno, ale jednak rosnący humanitaryzm względem czworonogów skutkuje tym, że dla wielu osób wakacje to także dobry czas na adopcję psiaka (bo mamy czas by go przysposobić na urlopie) oraz okres, w którym najpełniej cieszymy się towarzystwem sierściuchów towarzyszących nam podczas długich spacerów, wyjazdów pod namiot, biegania, wspinania się po górach, a nawet wypraw na łódkę lub kajaki. Tym wszystkim, którzy wiedzą jak wiernym przyjacielem jest pies, a także tym którzy jeszcze nie mieli szansy się o tym przekonać, Zwierzolub przedstawia sugestywną listę 10 powodów, dla których warto mieć psa.

Psia miłość

Możesz być pewny, że bez względu na to jaki jest twój status majątkowy, wiek czy płeć, o ile dobrze opiekujesz się zwierzęciem, będzie cię ono kochało bezwarunkowo i równie silnie przez całe życie, a warto przy tym pamiętać, że choć psy nie mówią, to potrafią bardzo wymownie okazywać uczucia. O ilu ludziach można powiedzieć to samo?

Psia wierność

Zaadoptowanie psa (lub ewentualnie zakup) to najlepszy sposób by mieć lojalnego przyjaciela, wiernego aż do śmierci. Pies nie zmienia z dnia na dzień upodobań, a jego opiekun jest dla niego całym światem i już po kilku dniach lub tygodniach razem nie zamieniłby go na żadnego innego człowieka.

Psie zdrowie

Osoby posiadające codziennego towarzysza spacerów, o ile do swych obowiązków opiekuńczych podchodzą poważnie, cieszą się zazwyczaj lepszym zdrowiem. W zamian za zapewnienie schronienia i pełnej miski, dostajemy w prezencie niższe ciśnienie i sprawniejsze mięśnie i stawy, a także wewnętrzny spokój i radość, korzystnie wpływające na nasze zdrowie psychiczne.

Psie towarzystwo

Z psem w domu nie można czuć się samotnie. Bez względu na to czy ma się rodzinę, czy też mieszka się samemu, pies zapewnia kojące poczucie ciepłej obecności kogoś, kogo największym pragnieniem jest towarzyszenie nam i ciągłe sprawianie radości. Psia inteligencja i wymowne spojrzenie sprawiają, że z czasem naprawdę nie ma znaczenia, że mówimy do kogoś, kto nie odpowiada nam słowami, tylko merdaniem ogona.

Psia odpowiedzialność

Szkoda, że za sprawą coraz większego wygodnictwa rodziców, coraz rzadziej mówi się o popularnej kiedyś kwestii, a mianowicie o tym, że posiadanie domowego zwierzaka uczy dzieci odpowiedzialności i dojrzałości. Codzienne spacery z pupilem i konieczność pamiętania o napełnieniu miski z karmą i wodą, jak nic innego sprawiają, że młodzi ludzie w pełni rozumieją co to znaczy kimś się opiekować.

Psie emocje

Również rodzice, którym zależy nie tylko na tym, by ich dziecko było odpowiedzialne i posiadało samodyscyplinę konieczną do wyjścia z psem nawet w śnieżycę czy ulewę, powinni sprawić dziecku (a raczej całej rodzinie) kudłatego przyjaciela. Kontakt z psem wpływa także na takie cechy jak inteligencja emocjonalna, wrażliwość, empatia, odwaga w stawaniu w obronie słabszych oraz ciekawość świata.

Psie alergie

Pies w domu to także gwarancja mniejszej wrażliwości na różnego rodzaju alergeny, w tym także na sierść zwierząt. Czworonogi, przynosząc z dworu różne zanieczyszczenia, wzbogacają, często zbyt jałowe warunki w domach, umożliwiając dzieciom wczesne wytworzenie przeciwciał.

Psie znajomości

Towarzystwo pięknego rasowego psa, jak również równie urodziwego kundelka (bo każdy pies jest po swojemu ładny) to idealny sposób na zawarcie nowych znajomości podczas spacerów. Psiarze, zupełnie tak samo jak rodzice małych dzieci, uwielbiają rozprawiać o swych podopiecznych i mogą to robić ze szczegółami przez wiele godzin. Właściciele psów zazwyczaj są też bardziej przyjacielscy i otwarci na innych niż osoby nielubiące zwierząt.

Psia świadomość

Dzięki posiadaniu psa możemy lepiej poznać otaczający nas świat i samych siebie. Zwierzak wymusza na właścicielu zgłębienie wielu tajemnic przyrody podczas spacerów, chorób czy sterylizacji, a wiele kwestii dotyczących jego zachowania sprawia, że zaczynamy głębiej wnikać także we własne cechy charakteru (że nie wspomnimy już o samolubnym, ale bardzo słusznym poczuciu, że jesteśmy lepszymi ludźmi ponieważ adoptowaliśmy psa ze schroniska.

Psie bezpieczeństwo

Psy od wieków są skutecznymi stróżami ludzkich domostw i nic się prawdopodobnie w tym względzie już nie zmieni. Nawet średniej wielkości zwierzak, nie mówiąc już o potężnym owczarku czy bernardynie, jest w stanie zapewnić duże poczucie bezpieczeństwa swojemu opiekunowi. Nawet mając w domu niewielkiego, ale za to głośno szczekającego jamnika, możemy od razu spać spokojniej.


Galeria zdjęć

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin