Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

ABC żywienia kota

Czy chcesz, aby Twój ukochany futrzak był zdrowy i szczęśliwy, a jego sierść lśniła? Jednym z elementów niewątpliwie wpływających na stan zdrowia kota jest jakość karmy, którą żywimy go na co dzień. Wybór odpowiedniego jedzenia dla kota warto poprzedzić analizą jego rzeczywistych potrzeb, szczególnie pod kątem takich czynników jak choćby wiek kota czy stan jego zdrowia. Zupełnie różne potrzeby mają kocięta, kotka w ciąży czy kocur w sile wieku!

Domowe jedzenie? Zapomnij!

Czy i Ty karmisz swojego mruczka domowym jedzeniem? Wielu właścicieli kotów uważa, że przygotowanie pokarmu dla kota to najlepszy objaw troski o niego. W ten sposób przygotowujemy jedzenie dla kota zupełnie tak, jak byśmy robili to dla ukochanej osoby - koci obiad jest świeży, a składniki starannie dobrane. Zazwyczaj, takie danie przybiera formę zestawu składającego się z mięsa i jakiegoś dodatku. Pomysł może i dobry, lecz problem polega na tym, że w domowych warunkach nie będziemy w stanie zapewnić naszemu kotu przewidzianej dla niego dawki składników odżywczych. Ilość tłuszczu czy witamin, która znajduje się w mięsie, również powinna być starannie dobrana do potrzeb naszego ukochanego zwierzaka ale w warunkach domowej kuchni nikt nie będzie w stanie precyzyjnie tego obliczyć! Dodatkowo, w obawie przed wysokimi kosztami, wiele osób decyduje się na zastosowanie tylko jednego rodzaju mięsa, najczęściej podrobów, które, delikatnie mówiąc, nie zapewnią kotu odpowiedniej ilości tłuszczu czy suplementów. Z tego samego powodu, nienajlepszym pomysłem jest ofeowanie kotu resztek ze stołu. Nawet jeżeli uważasz, że Twoja dieta jest zdrowa i bogata w składniki mineralne to nie oznacza to, że będzie odpowiednia dla kota! Zazwyczaj brakuje tam mięsa, które dostarcza kociemu układowi kostnemu odpowiednie ilości budulca. Co gorsze, wiele składników może nawet wręcz zaszkodzić kotu. Weźmy choćby przyprawy, które z punktu widzenia żołądka kota są po prostu zabójcze.

Jak żywić kota? Kup karmę!


Czytając powyższy akapit, wielu właścicieli kotów może się obruszyć twierdząc, że żywienie zwierząt domowych to nie obiad u królowej angielskiej, a skoro koty od wieków żywiły się tym, co same upolowały, nie ma potrzeby przejmować się składnikami ich menu. Jak podkreśla w rozmowie z nami dietetyk z firmy Kitekat , głodny kot będzie w stanie zjeść wszystko, niezależnie od wartości odżywczych. Problem w tym, że szybko odbije się to na stanie zdrowia kota czy choćby jego wyglądzie.  Z kolei gotowa karma dostarczy naszemu pupilowi odpowiednią ilość składników odżywczych. A jak dobrać taki produkt? Pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:

  1. Wiek kota
  2. Przebyte sterylizacje
  3. Ciąża/karmienie (u kotek)
  4. Choroby kota (tylko gdy występują)

Produkty Kitekat dostępne na: https://www.makro.pl/shop/pl/office/product/353559001002

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin