Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Co jest, kocie? Wszystko co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota!

Małgorzata Biegańska-Hendryk napisała książkę, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego kociego opiekuna. Dzięki tej lekturze przekonacie się, że nawet w niewielkim mieszkaniu można wieść szczęśliwe kocie życia, że kotu można pomóc odnaleźć się w grupie domowników, a nawet dokonać takiego cudu jak wyregulowanie nocnej aktywności czy powstrzymanie zwierzaka przed posiusiwaniem dywanów.

Porady specjalistki

Autorka Co jest, kocie? to osoba, której warto posłuchać, gdyż naprawdę zna się na kociej psychice. Małgorzata Biegańska-Hendryk jest kocią behawiorystką, technikiem weterynarii, a także wieloletnią wolontariuszką Fundacji Kocie Życie. Oprócz setek tymczasowych podopiecznych, zajmuje się na stałe grupką czterech kocich domowników, z których każdy jest inny i stanowi źródło ciekawych przykładów obrazujących problemy poruszane w konkretnym rozdziale.

Co jest, kocie? to książka, którą można czytać na wyrywki, dzięki bardzo sensownemu rozplanowaniu materiału, podsumowaniom na końcu każdego rozdziału oraz ramkach, podkreślających na co zwrócić szczególną uwagę. No i te przykłady, masa przykładów z życia, dzięki którym teoretyczne rozważania stają się bliższe nam i naszym futrzakom. Jeśli jednak ktoś nie ma jeszcze kota, a dopiero myśli nad adopcją (no bo przecież nie nad kupnem, mamy nadzieję) lub jest opiekunem więcej niż jednego kocura, gorąco zachęcam do zapoznania się z całością.

Książka napisana jest chronologicznie, czyli poruszana tematyka obejmuje najpierw kocią ciążę i kocięta, potem wyzwania kociej młodości i płciowości, relacje społeczne oraz kocie choroby i starość. W naszym odbiorze jest to idealna instrukcja obsługi kota i kociego człowieka. Dobrze zrozumieliście. Autorka poświęca kocim zachowaniom prawie tyle samo miejsca, co ludzkim. Pomaga zrozumieć dziwne akty ,,kociej wrogości” wobec zwierząt, mebli i ludzi oraz wpłynąć na ich zmianę, ale tyle samo uwagi poświęca ludzkim błędom, sprawiającym, że zwierzęta nie czują się w naszych domach dostatecznie komfortowo.

Kto by pomyślał?!

Choć zajmujemy się kotami już osiem lat, o niektórych rzeczach związanych z tymi niezwykłymi zwierzętami nie miałam pojęcia i jestem pewna, że wielu czytelników powie o sobie to samo po skończonej lekturze. Autorka wyjaśnia na przykład wpływ diety przyszłej matki na psychikę jej potomstwa, niuanse kociej komunikacji lub strategiczne znaczenie dla całego mieszkania, jakie może mieć ustawienie drapaka. Do tego przegląd najczęstszych kocich chorób, nie tylko tych fizycznych, ale i psychicznych. Naprawdę żałujemy, że ta książka wcześniej do nas nie trafiła. Gdyby tak się stało, uniknęlibyśmy może zmartwień związanych ze zdrowiem nieobecnej już Malwinki czy nocnej szarpaniny z kocurem Fiflakiem.

Bardzo ważne w naszym odbiorze są szczególnie fragmenty poświęcone kociej socjalizacji oraz wszystkiemu, co jest związane z kastracją i wypuszczaniem kotów na zewnątrz. Jak wiele osób w naszym kraju, my także ponosimy na przykład konsekwencje tego, że przygarnęliśmy koty za wcześnie oddzielone od matki, w dodatku już uzależnione od najtańszej suchej karmy. Co jest, kocie? może pomóc wielu opiekunom w uniknięciu podobnych błędów (my nie mieliśmy wyjścia bo maluchy były w potrzebie). To zresztą tylko jeden przykład z wielu aspektów kociej psychologii omawianych przez Małgorzatę Biegańską-Hendryk.

Dzięki temu, że autorka ma duże zaplecze naukowe, jest w stanie bardzo konkretnie i obrazowo wyjaśnić, chyba nawet najbardziej opornym, dlaczego koty trzeba kastrować i dlaczego nie warto wypuszczać ich na zewnątrz. Jestem pewna, że katalog niebezpieczeństw i chorób, związanych ze źle pojęta troską o dobre samopoczucie zwierząt, da wszystkim do myślenia.

Osobiście, jako redakcja Zwierzoluba, jesteśmy autorce też wdzięczni za ciekawe pomysły na kocie zabawy i spowolnienie jedzenia. Nasz nielubiący ruchu, ale kochający jedzenie kocur, już wkrótce sprawdzi na sobie każdą z porad zawartą w książce. Już zbieramy rolki po papierze toaletowym:)

 


Galeria zdjęć

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin