Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Czym się kierować wybierając karmę dla psa?

Gdy w domu pojawia się pies, właściciel bierze za niego pełną odpowiedzialność. Związane jest to z opieką nad nim: pielęgnacją, zapewnieniem ochrony, a także żywieniem. Spośród wielu obowiązków, jakie spadają na nowego właściciela żywienie wysuwa się na plan pierwszy. Kluczowe jest zapewnienie pupilowi diety bogatej w zbilansowane składniki, aby mógł być zdrowy i pełen energii.

Odpowiedni sposób żywienia jest dla psa kwestią najważniejszą. Już od pierwszych dni potrzebuje on posiłków, które zagwarantują mu energię potrzebną do dalszego rozwoju. W późniejszym okresie pies potrzebuje już diety zróżnicowanej, dostarczającej niezbędną ilość minerałów.

Podstawą żywienia, oprócz domowych posiłków i dodatkowych smakołyków jest oczywiście karma. Sucha, mokra, uniwersalna czy specjalistyczna – jest ważnym elementem diety każdego zwierzęcia. Ilość karm, która jest na rynku sprawia, że trudno dokonać dobrego wyboru.

Nie każda karma dla każdego psa

Mając w domu psa, warto edukować się w kwestii jego żywienia. Można skorzystać z ogólnodostępnych poradników, zakupić książkę lub udać się do weterynarza. Dobrym sposobem jest również odwiedzenie specjalistycznego sklepu z akcesoriami dla psów. Należy uświadomić sobie, że nie każda karma jest uniwersalna. Aby dostarczyć pupilowi niezbędne witaminy i mikroskładniki warto sprawdzać zawartość kupowanego posiłku i uzupełniać braki niezbędnych elementów. 

Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i potrzebuje innego rodzaju pożywienia. Wynika to przede wszystkim z różnorodności ras, wieku zwierzęcia, trybu życia, jaki prowadzi oraz chorób, na które cierpi.

Wybór karmy dla psów powinien więc być skonsultowany z weterynarzem lub specjalistą od żywienia. Warto zainwestować czas w takie spotkanie i wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Młody pies będzie potrzebował zupełnie innej karmy niż starszy, przewidziana jest inna karma dla psów aktywnych i inna dla lubiących wypoczynek na kanapie.

Najważniejszy jest skład

Czytanie etykiet, które zamieszczają producenci karm jest bardzo ważne. To na podstawie zawartych tam informacji dowiemy się, z czego tak naprawdę zrobiona jest karma, którą podajemy naszemu zwierzakowi. Dotyczy to zarówno karm suchych, jak również mokrych. Powinniśmy zwracać uwagę na zawartość mięsa w karmie (gdyż jest to najważniejszy składnik psiej diety). Im więcej dobrej jakości mięsa, tym karma jest bardziej pożyteczna, a co za tym idzie – droższa. Kolejną kwestią jest obecność zboża oraz innych dodatków. Powinny być one odpowiednio zbilansowane i stanowić dodatek do karmy, a nie jej podstawę. Spójrzmy na składniki, które zapewniają dobrą kondycję i pozwalają utrzymać stawy i kości w dobrej formie.

Ważna cena czy jakość?

Przy wyborze karmy powinniśmy stosować dokładnie te same kryteria, którymi kierujemy się przy zakupie jedzenia dla siebie samego. Kupowanie karm najtańszych, zawierających mało mięsa oraz składników odżywczych nie jest dobrym wyjściem. Karmy małowartościowe, które są spożywane w dużej ilości nie zaspokoją dziennego zapotrzebowania psa na energię. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z karm dostępnych w sklepie Pet Station. Znajdują się tam produkty takich marek jak: Orijen, Acana, Canivera czy Essential. Dodatkowo mamy możliwość dopasowania karmy do rozmiaru, rasy czy wieku psa.

Stosowanie sprawdzonej karmy, zarówno w przypadku zdrowego psa, jak i chorego jest bardziej opłacalne, w równym stopniu dla właściciela i zwierzęcia. Właściciel nie będzie popełniał podstawowych błędów żywieniowych i opiekował się pupilem w sposób prawidłowy, a pupil odwdzięczy się zdrowiem oraz miłością.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin