Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Czym się zajmuje opiekun zwierząt domowych?

Choć dla wielu osób brzmi to dość niepoważnie, to opiekun zwierząt domowych jest normalnym, oficjalnie sklasyfikowanym zawodem. By zostać osobą profesjonalnie zajmującą się psami, kotami i innymi małymi zwierzakami, można ukończyć jeden z wielu oferowanych w Polsce kursów, które trwają najczęściej od dwóch do trzech miesięcy. Takie kursy porządkują i przekazują w jasny sposób całą wiedzę, jaką powinien posiadać opiekun, chcący w przyszłości zająć się pracą zarobkową związaną ze zwierzętami domowymi lub też tylko lepiej zająć się swoimi własnymi domowymi pupilami.

Do czego przydaje się kurs na opiekuna zwierząt domowych?

Posiadaczom zwierząt często wydaje się, że skoro mają psa lub kota, to z łatwością zajmą się także pupilem kogoś obcego. Niestety sprawa nie jest aż tak prosta. Każde zwierzę, nawet w obrębie tej samej rasy, ma nieco inny charakter i zupełnie inaczej reaguje na rozmaite bodźce. W przypadku obcych zwierząt nigdy nie możemy mieć pewności co do ich przeszłości, a wiadomo, że futrzaki, które mają za sobą ciężkie przeżycia mogą być bardzo nieufna lub agresywne. Dlatego właśnie specjalistyczny kurs może się okazać świetnym pomysłem. Zazwyczaj obejmuje on nie tylko podstawy opieki nad psami i kotami, takie jak karmienie, pojenie, wyprowadzanie i dbanie o inne potrzeby higieniczne podopiecznych, ale także podstawy zwierzęcej psychologii. Nawet jeśli nie zamierzamy wykonywać zawodu opiekuna, dobrze jest się dowiedzieć jak reagować w przeróżnych sytuacjach kryzysowych, gdy na przykład psy się gryzą lub koty niszczą mieszkanie nie załatwiając się tam gdzie powinny.

 

Co może robić opiekun zwierząt domowych?

Najpopularniejszym zajęciem dla osób pragnących właśnie tak zarabiać jest praca jako petsitter. Na szczęście ten, do niedawna jeszcze mało znany zawód, jest obecnie w Polsce coraz bardziej popularny. Nie brakuje w końcu osób, które często wyjeżdżają, długo pracują, chorują lub z innych przyczyn nie mogą poświecić swoim zwierzakom tyle czasu i uwagi ile te potrzebują. Petsitter to zarówno osoba, która okazjonalnie zajmuje się wyprowadzaniem psów, jak również ktoś, komu możemy powierzyć opiekę nad pupilem podczas naszej dłuższej nieobecności. Dobrego opiekuna można szukać za pośrednictwem ogłoszeń prasowych i internetowych, ale także za pośrednictwem specjalizujących się w opiece nad zwierzakami firm oraz serwisów.

Petsitter to raczej zajęcie dodatkowe niż pełnoetatowe, ale opiekun zwierząt domowych może znaleźć zatrudnienie także jako pracownik schronisk i przytulisk dla bezdomnych zwierząt, jak również w coraz popularniejszych hotelach dla czworonogów, które, zwłaszcza w okresie letnim, są dużą pomocą, na przykład dla właścicieli psów i kotów wybierających się na zagraniczny urlop. Niestety ofert pracy jako opiekun zwierząt domowych jest cały czas mniej niż chętnych do wykonywania tego dającego wiele radości i satysfakcji zajęcia.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin