Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Drugi kot w domu

Każdy kto ma w domu tylko jednego kota, a do tego mieszka sam i dużo pracuje, zauważy z czasem, że jego podopieczny staje się zdenerwowany i agresywny, lub przeciwnie, że jest ospały, zrezygnowany i przygnębiony. Jeśli nie chcesz narażać futrzaka na koci stres, depresję, cały szereg chorób związanych z otyłością, a w konsekwencji na krótsze życie, powinieneś jak najszybciej znaleźć dla niego towarzysza. Nawet osoby mieszkające z dużą rodziną, której członkowie troskliwie doglądają kota, powinny rozważyć taką ewentualność, ponieważ może to odmienić życie i ludzi i kotów, i to jedynie na lepsze.

Dlatego właśnie zwierzolub podpowiada jak właściwie przeprowadzić dokocenie, by nowy członek rodziny został szybko zaakceptowany i poczuł się jak w domu.

 

Wiek kota

Najlepiej pomyśleć o potrzebie posiadania dwóch kotów, gdy nie wzięło się jeszcze pierwszego, i po prostu przygarnąć dwa (lub więcej) małe kocięta. Zwierzaki chowane razem sprawiają mniej problemów i są ze sobą naprawdę zżyte. Jeśli już masz dorosłego kota, któremu potrzebne towarzystwo, to także najlepiej dokupić bądź adoptować małego kotka. Jego urok i mały rozmiar z pewnością uchronią go przed potencjalnym atakiem bardziej zasiedziałego kocura lub kotki. Nawet jeśli koty z początku się nie polubią, a starszy będzie na malucha prychał, istnieje bardzo duża szansa, że już pod koniec tygodnia zwierzaki będą najlepszymi przyjaciółmi, a w najgorszym razie będą się po prostu uprzejmie tolerować.

 

Płeć kota

Płeć kota nie ma większego znaczenia. Więcej zależy od osobowości danego osobnika, niż od tego czy lubi kotki czy kocury. Problemy mogą się pojawić tylko w wypadku braku kastracji lub sterylizacji naszego pieszczocha, o której trzeba wcześniej pomyśleć, by nie doczekać się szybko kolejnego pokolenia kociej rodziny pod swoim dachem.

Nawet w sytuacji gdy na przykład nasza starsza już kotka prycha na nowego kocura, to raczej nie dlatego, że jest on płci męskiej, lecz dlatego, że coś jej się w nim nie spodobało, lub po prostu nie toleruje konkurencji pod swoim dachem i jest zazdrosna. W takiej sytuacji nie należy pozbywać się nowego kotka, bo nawet niezbyt lubiany towarzysz jest w końcu kimś z kim można spędzić dzień na jednym posłaniu, a czasem nawet się pokłócić czy pobić. To i tak jest pozytywna odmiana dla kotów. Starszy ma z kim pogadać, a młodszy ma po prostu dom, za co z pewnością jest wdzięczny. Kocie zachowanie ma naprawę niewiele wspólnego z płcią.

 

Pierwszy kontakt

Całkowitą izolację należy zastosować w przypadku kota, tylko jeżeli ma jakieś choroby, które mogłyby się przenieść na inne zwierzęta. Jeśli maluch nie wymaga na przykład odpchlenia, to nie ma powodu, abyśmy nie mieli go pokazać starszemu kotu zaraz po przyniesieniu go do mieszkania. Oczywiście, starszak będzie zszokowany, ale to naprawdę szybko minie i ustąpi miejsca zaciekawieniu (a potem sympatii, miłości lub nawet uczuciom rodzicielskim). By nowy kot mógł się zaaklimatyzować i poczuć się pewniej, przez kilka pierwszych dni powinien mieć możliwość schronienia się przed towarzyszem, na przykład w kartonie lub transporterku. Będzie mógł do niego uciec w razie ewentualnego ataku zazdrosnego tubylca.

Bardzo ważne jest by na początku pokazać starszemu kotu, że to my rządzimy w domu i że maluch zostanie na stałe, bez względu na to, czy mu się to podoba, czy nie. Nie powinniśmy zresztą za bardzo ingerować w kocie relacje. Nawet jeśli na początku będą burzliwe (oj, bywa naprawdę głośno) to koty zwykle potrafią się między sobą dogadać i ułożyć sprawy po swojemu bez pomocy ludzi.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin