Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak odpowiednio karmić psa?

Na początku, gdy dostajemy szczeniaka lub przygarniamy dorosłego psa, wydaje nam się, że nie ma nic trudnego w karmieniu zwierząt. Po prostu dajemy mu coś do miski gdy jest głodny (już jego w tym problem byśmy zrozumieli kiedy tak jest) i mamy spokój. Otóż nic bardziej mylnego! To jak, ale także czym karmimy psa, jest kluczowe dla jego zdrowia, kondycji fizycznej, wyglądu i samopoczucia, dlatego najlepiej by było, byśmy jeszcze przed powitaniem sierściucha w naszym domu, poznali podstawowe zasady psiego żywienia.

Regularność jest najważniejsza

Już od pierwszych chwil pobytu psa w naszym domu, powinniśmy mu wyraźnie zasugerować, że jedzenie dostaje zawsze o określonej porze i w określonych okolicznościach. Jeżeli jest to szczeniak, to karmimy go kilka razy dziennie (4 do 5) ta samą karmą, którą był karmiony u poprzednich właścicieli, a następnie stopniowo przyzwyczajamy go do innej, dorosłej karmy i rzadszego karmienia. Jeżeli bierzemy dorosłe zwierzę to karma przez jakiś czas musi pozostać ta sama, ale ilość posiłków od początku musi być niewielka.

 

Jak często karmić psa?

Lekarze weterynarii zalecają karmienie dorosłych psów raz dziennie o stałej porze. Daje to psu poczucie bezpieczeństwa oraz uczy jego przewód pokarmowy spokojnego, rozłożonego w czasie trawienia. Jeżeli jesteśmy właścicielem psa rasy dużej lub olbrzymiej, lepszym rozwiązaniem będzie karmienie go dwa razy dziennie mniejszymi porcjami, ponieważ potrzebują one tyle energii, że jednorazowa porcja karmy mogłaby doprowadzić do skrętu jelit i wielu innych poważnych powikłań. Oczywiście dwa razy dziennie możemy karmić też mniejsze psy, zwłaszcza te szczególnie aktywne, które lubią się porządnie wybiegać, ale musimy pamiętać by posiłki nie były za duże i by były podawane o stałych porach, najlepiej rano i wieczorem.

 

Nie dokarmiaj!

Góra dwa posiłki to maksimum kaloryczne, które powinno wystarczyć twojemu psu i nie ma potrzeby dawania mu dodatkowych przekąsek w ciągu dnia. Niby wszyscy opiekunowie psów wiedzą o tym, że podrzucanie pupilom resztek ze stołu i podtykanie psich przekąsek to prosta droga do otyłości i chorób, ale najwyraźniej sama wiedza to za mało. Widać to coraz bardziej na polskich ulicach, gdzie nie brakuje lekko otyłych i bardzo grubych czworonogów w każdym wieku i każdej rasy. Niemal już przywykliśmy do tego, że na przykład dorosły labrador, rottweiler czy jamnik muszą być grube bo najwyraźniej taka ich uroda. A wystarczyłoby przestrzegać kilku zasad, takich jak nie dawanie psu ,,ludzkiego” jedzenia, nie nagradzanie go smakołykami i przestrzeganie stałych pór posiłków.

 

Szkodliwe nawyki

Karmienie psa byle czym, częste przekarmianie, wynagradzanie psu naszej nieobecności tuczącymi przysmakami, jest nie tylko groźne dla jego zdrowia i figury, ale także utrwala w psim zachowaniu złe nawyki. Psy są wyjątkowo inteligentne i uczą się błyskawicznie, o czym wie każdy kto miał z nimi jakąkolwiek styczność. Dlatego właśnie, jeżeli zdarzy nam się nawet jedynie kilka razy odstąpić od zasad i harmonogramu żywienia, pies wie już, że jesteśmy skłonni do ustępstw i można nas łatwo zmusić do dokarmiania. Używając swego zwierzęcego uroku i ogromnej determinacji niezdyscyplinowany pies może zmusić właściciela do ciągłego podawania psich ciasteczek, kości i różnych rodzajów ludzkiego jedzenia. Właśnie z takich zachowań rodzą się poważne problemy i później szukamy odpowiedzi na pytania typu ,,Jak oduczyć psa żebrania?” albo ,,Mój pies jest gruby. Jak go odchudzić?”. A przecież wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć i właśnie dlatego nie powinniśmy na samym początku kształtować w psie zgubnych nawyków.

Umiarkowana porcja karmy do miski dwa razy dzienne (żadne tam podawanie resztek pod stołem), miska pełna wody i okazjonalne drobne przegryzki jako nagroda za wykonanie polecenia podczas tresury. Tylko tyle jeżeli chodzi o to, co powinno się dostawać do psiego brzucha. Cała reszta w dłuższej perspektywie mu zaszkodzi.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin