Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak przygotować pupila do zimy?

Nikt już chyba nie zaprzeczy, że jesienno-zimowa aura daje nam się we znaki. Coraz niższe temperatury, brzydka i zmienna pogoda i niesprzyjające spacerom warunki atmosferyczne skutecznie zniechęcają nas do wychodzenia gdziekolwiek. Nic więc dziwnego, że i nasi czworonożni przyjaciele z mniejszym entuzjazmem niż zazwyczaj spędzają czas na świeżym powietrzu. Co zrobić zatem, by mimo tego, móc wspólnie cieszyć się urokami nadchodzącej pory roku i w pełni z niej skorzystać?

Urozmaicenie diety

Każdy z nas zużywa więcej energii zimą – nic więc dziwnego, że wiele gatunków zwierząt właśnie na ten czas robi zapasy. Skoro więc Twój pies wykazuje większy apetyt i zapotrzebowanie na wartościowe posiłki, postaraj się uzupełniać jego dietę. I nie chodzi wyłącznie o większe racje (z tym musisz być szczególnie ostrożny), lecz przede wszystkim o większą ilość witamin, minerałów i składników odżywczych, które wpłyną nie tylko na jego kondycje w tym czasie. Chociaż warstwa drobnego tłuszczyku pod skórą nie zaszkodzi żadnemu czworonogowi w tym okresie, szczególnie temu, który spędza czas na dworze, musisz pamiętać o dobrym zbilansowaniu posiłków swojego psa. Nie zapominaj także o tym, że psy, które mieszkają na dworze powinny dostawać ciepłe jedzenie. Nawet jeśli karmisz psiaka suchą karmą, przed podaniem polej ją niewielką ilością ciepłej wody lub mleka.

Zadbaj o łapy

Kolejną istotną kwestią jest ochrona łap. Chociaż nikt nie każe Ci kupować butów dla Twojego psa (są one raczej przeznaczone dla delikatnych lub uszkodzonych psich łapek) musisz pamiętać o zabezpieczaniu opuszków specjalnymi preparatami takimi jak balsamy czy spraye, które zapewni każdy sklep zoologiczny. Takie preparaty sprawdzą się doskonale na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni, która traktowana jest solą. Aby uniknąć nieszczęść po takim spacerze, nie zapominaj o ochronie opuszków swojego pupila. Jeśli dodatkowo masz psa długowłosego, przystrzyż mu włosy między palcami – dzięki temu łapki nie będą oblepiać mu się śniegiem i znacznie ułatwi mu poruszanie się na zimowym spacerze.

Ubranka dla psów

Kwestią najbardziej sporną i dyskusyjną, która poruszana jest właściwie przed każdym sezonem są ubranka dla psów. To właśnie one sprawiają, że wszyscy psiarze dzielą się na dwa obozy – zwolenników i przeciwników. Jeśli nie wiesz, po której stronie się opowiedzieć mamy dla Ciebie proste rozwiązanie: zastanów się, czy Twój psiak należy do obdarzonych hojną sierścią przez naturę pupili (Bernardyny, Husky, itp.), czy jak Grzywacz Chiński potrzebuje jakiegoś okrycia. Pamiętaj jednak, że nie tylko rasa determinuje tego rodzaju wybory, ale również wiek psa i jego stan zdrowia. Jeśli Twój owczarek ma problemy z kręgosłupem bądź nerkami, mimo iż wydaje Ci się to dziwne, dobrze byś na okres zimowy sprawił mu chociaż kamizelkę, która pozwoli ochronić biedne plecy przed przewianiem. Jeśli Twój pies tego potrzebuje, nie zastanawiaj się zbyt długo – na pewno będzie Ci wdzięczny.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin