Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak wybrać dobrego weterynarza?

Zapewne wiele osób nie ma w ogóle wyjścia, ponieważ z powodu mieszkania w małej miejscowości, gdzie zazwyczaj jest jeden lekarz weterynarii. Jeśli jednak mamy wybór, lub tez jesteśmy gotowi wybrać się z podopiecznym do większego miasta, to naprawdę warto dobrze się nad tym zastanowić. To bardzo ważne, komu powierzamy zdrowie i życie naszych czworonogów.

Właściwe podejście

Przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim podejściem weterynarza do swoich pacjentów. Pamiętajmy, że tak jak nie każdy lekarz ma podejście do ludzi, tak też nie każdy weterynarz lubi zwierzęta i potrafi się z nimi obchodzić. Jeśli osobie, do której się zgłosimy zdarza się na przykład palić przy zwierzętach, krzyczeć na nie lub poddawać je jakimkolwiek zabiegom na siłę, powinna nam się zapalić lampka alarmowa. Unikajmy także osób, które nie traktują poważnie naszych obaw lub śmieją się z ,,dziwactw” zwierzolubów, albo też takich, które przy każdym poważniejszym urazie czy schorzeniu sugerują uśpienie pacjenta.

Niestety w Polsce złych weterynarzy jest ciągle jeszcze zbyt wielu. By się przed nimi ustrzec nie musimy wcale osobiście na skórze naszego psa lub kota przekonywać się o ich niekompetencji. Wystarczy zapytać o opinię znajomych, lub nieco poszukać na forach internetowych, a szybko zorientujemy się, który lekarz weterynarii cieszy się dobra opinią. Jeśli możemy, poświęćmy nieco czasu na poszukiwanie naprawdę kompetentnej, doświadczonej i empatycznej w stosunku do czworonogów osoby, która ma prawdziwe powołanie a nie tylko chce zarobić na zwierzęcym nieszczęściu.

 

Miejsce także ma znaczenie

Dla większości posiadaczy zwierząt bardzo ważna jest także korzystna lokalizacja lecznicy, ponieważ transport chorego zwierzęcia nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niezadowolonym dużym psem lub z jeszcze bardziej niezadowolonym, drapiącym kotem.

Równie ważny jak lokalizacja jest także wygląd samej lecznicy czy przychodni dla zwierząt. Sprawdźmy czy jest tam czysto i schludnie oraz czy sprzęt jest nowy lub przynajmniej w dobrym stanie. Poobserwujmy czy w placówce przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństw i higieny pracy. To jak lekarze i pozostały personel dbają o miejsce pracy, może być świadectwem tego jak dbają też o swoich pacjentów.

No i oczywiście niebagatelne znaczenie mają również ceny za poszczególne zabiegi. Jeśli już decydujemy się na jednego lekarza to rozważmy czy odpowiadają nam koszty leczenia. Nie wmawiajmy sobie, że ten jeden raz, często w nagłym wypadku, można przepłacić. Jeśli posiada się zwierzaka, to regularne wizyty u weterynarza są koniecznością. Szczepienia, sterylizacja i leczenie licznych dolegliwości, mogą się okazać sporym wydatkiem i lepiej od razu znaleźć lecznicę, na którą nas stać, niż potem stresować psa lub kota, oddając go w ręce wciąż nowych osób.

Jeśli podejdziemy do wyboru weterynarza poważnie i odpowiedzialnie, to jest spora szansa, że naszym kudłatym przyjacielem zajmie się ktoś delikatny, wyrozumiały i kompetentny, a na tym chyba nam wszystkim zależy.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin