Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak wybrać psa?

Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby wybranie się do schroniska dla zwierząt i przygarnięcie kilkuletniego kundelka, który ma już w pełni ukształtowany charakter i wiadomo czego się po nim spodziewać. W ten sposób można zrobić coś naprawdę dobrego dla zwierzaka i samemu na tym skorzystać. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami posiadania rasowego psa, którego w dodatku chcemy wychowywać od wczesnych chwil szczenięcych, to warto się przed dokonaniem zakupu (najlepiej u sprawdzonego hodowcy) zastanowić się dokładnie nad tym, jakiego czworonożnego towarzysza potrzebujemy.

Dziś zwierzolub podpowiada jakie czynniki koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, by nie być zawiedzionym towarzystwem kudłatego przyjaciela.

Rozmiar

Wielkość psa jest jedną z głównych cech jakie bierzemy pod uwagę, szczególnie przy zakupie lub przygarnięciu naszego pierwszego psa. Oczywiście warto jest się zastanowić jak duży ma być nasz nowy przyjaciel, choćby ze względu na wielkość samochodu, w którym będzie podróżował (albo naszego łóżka, w którym zapewne będzie spał). Nie warto jednak w ogóle przejmować się stereotypami na temat tego, że duży pies nie może mieszkać w mieszkaniu w bloku, czy w ogóle w mieście. Ważniejsze od tego, jakim metrażem dysponujemy, jest to jak na przykład to wiele czasu możemy poświecić na spacery. To na zewnątrz pies jest najbardziej aktywny i zajmuje najwięcej miejsca. Każdy opiekun czworonoga przyzna, że w domu pies głównie śpi oraz domaga się pieszczot lub jedzenia, a na to wcale nie potrzeba dużo miejsca.

To jak duży jest pies ma także bezpośredni wpływ na to jak dużo sierści będzie na naszych meblach i ubraniach. Warto się więc przy okazji zastanowić nad zagadnieniami związanymi z pielęgnacją okrywy włosowej pupila. Czy jesteśmy przygotowani na częste kąpiele? (tu rozmiar naprawdę ma znaczenie) Czy stać nas na regularne strzyżenie i pielęgnacje w psim salonie urody? (są rasy, które bez tego się nie obędą) A może w ogóle nie chcemy się tym zajmować i naszym ideałem psiego kompana jest mały jamnik krótkowłosy lub prawie nagi grzywacz chiński? Na te pytania także należy sobie wcześniej odpowiedzieć.

Aktywność

Niektóre rasy psów oraz zawierające domieszkę ich krwi kundelki, dysponują większym temperamentem i potrzeba ruchu niż inne. Warto przed zakupem sprawdzić wymagania ras pod tym względem, co nie jest naprawdę zbyt trudne, ponieważ w Internecie jest wiele specjalistycznych stron poświęconej tej tematyce. Szczególnie ważne jest by być ze sobą szczerym i nie zakładać, że nawet jeśli teraz nie lubimy długich wędrówek, czy choćby krótkich spacerów, to nagle pod wpływem charta, wyżła czy husky'ego zmienią nam się preferencje. Może mops, pekińczyk czy krótkonogi kundelek będą dla nas lepszym rozwiązaniem. Weźmy pod uwagę to w jaki sposób chcemy z nowym przyjacielem spędzać czas. Nie dajmy się przy tym zwieźć pozorom. Wiele niewielkich ras terierów i spanieli man ogromne zapotrzebowanie na ruch, więc rozmiar psa nie może być tu jedynym kryterium.

Temperament

Charakter naszego psa jest właściwie najważniejszą sprawą, ponieważ od niego zależy czy będziemy mogli nawiązać z nim odpowiednią więź. W przypadku rasowych zwierząt łatwiej jest, nawet jeśli mamy do czynienia jedynie z kilkutygodniowym szczenięciem, przewidzieć jakimi cechami osobowości będzie on dysponował. Wiele ras było hodowanych tak by wzmocnić lub osłabić pożądane lub niechciane cechy (na przykład agresję, opiekuńczość, uległość, podatność na trening, instynkt stróżowania). Mieszańce są pod tym względem bardziej nieprzewidywalne, co jednak wielu ludzi uważa za ich największą zaletę.

Szczególnie istotne może okazać się to, czy i w jakim stopniu nasz nowy pies będzie tolerował inne żyjące istoty, czyli czy lubi dzieci, toleruje obce osoby lub czy rzuca się na inne zwierzęta. Warto wcześniej skonsultować się z fachowcem lub przy adopcji zapytać o to pracownika schroniska. Pamiętajmy także o tym, że nawet nietolerancja na dzieci, psy czy obcy nie musi być wadą psiaka, zwłaszcza jeśli nie mamy potomstwa, innych zwierząt, a od czworonoga oczekujemy, że będzie stróżował. Jeśli jest jednak inaczej i chcemy zupełnie łagodnego i spokojnego czworonoga, to także nie problem ponieważ jest wiele ras, a także mieszanych mieszkańców schronisk i przytułków, które kochają dzieci i będą spały z kotami na jednym posłaniu (lub prawdopodobnie w łóżku właściciela i to niekoniecznie pod jego nieobecność).

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin