Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Kanarki – co warto o nich wiedzieć?

Kanarki pochodzą od zamieszkującego wyspy kanaryjskie dzikiego kanarka. Są hodowane już od 500 lat. Ten 12-13 centymetrowy ptaszek urzeka nas swoim śpiewem oraz kolorowym upierzeniem. W zależności od odmiany ma inne barwy.

Kanarki dzielimy na śpiewające, kolorowe i kształtne. Jeśli zależy nam bardziej na śpiewie niż na kolorach, to wybierzmy kanarka harceńskiego albo wodnotokowego. Natomiast do kanarków kolorowych, zaliczamy odmiany lipochromowe oraz melaniowe. Te pierwsze występują w barwie żółtej, czerwonej i białej, natomiast melaniowe mają niejednolite barwy i jest wśród nich kilkadziesiąt różnych odmian. Ostatnia grupa kanarków to kanarki kształtene. Dzielimy je na kędzierzawe, garbusy oraz duże i małe - gładkie. Wśród nich występuje ponad dwadzieścia odmian.

Gdy już zdecydujemy się kupić kanarka, to oczywiście potrzebna będzie nam dobra klatka oraz potrzebne do niej akcesoria, takie jak: karmidełko i poidełko. Jeśli mamy parkę ptaków, to zaopatrzmy się także w budkę lęgową lub gniazdo lęgowe. Do klatki możemy również dodać jakieś zabawki, huśtawki lub wiszące drabinki specjalnie przeznaczone do takich klatek. Wszystkie te rzeczy kupimy w sklepie zoologicznym.

Kanarki karmimy specjalnie dla nich przeznaczonymi gotowymi pokarmami. Możemy także dawać im nasiona słonecznika, kawałek jabłka, gruszki bądź winogrono. Dwa razy w tygodniu może też dostać kawałek jajka. Kanarki jedzą też zieleninę, taką jak: liście mleczy, rdest ptasi lub gwiazdnicę. W poidełku natomiast, musi być codziennie świeża woda.

Oswojony kanarek reaguję na swoje imię. Może też siadać na naszym palcu. Bywa, że daje znać o tym, że nie ma jedzenia. Jeśli chcemy, by kanarek nam ufał, to musimy przestrzegać pewnych zasad. Nie możemy wykonywać przy nim gwałtownych ruchów. Powinniśmy też często do niego mówić. Raz dziennie warto wypuścić go z klatki, pamiętając przy tym, by zamknąć i przesłonić okna. Przesłonięcie okien jest szczególnie ważne, ponieważ kanarek nie widzi szyby i może się w nią zderzyć.

Klatki z kanarkiem nie należy zostawiać na nasłonecznionym oknie. Chociaż ptaki te powinny mieć dostęp do światła, to jednak upał może im zaszkodzić. Zaszkodzić może im także dym z papierosów, lub opary ze schnącej farby. Dlatego nie można kanarka narażać na przebywanie w domu w czasie malowania.

Jeśli pamiętamy o tych wszystkich zasadach, to nasz kanarek będzie zdrowy i szczęśliwy. Może dożyć wtedy nawet 18 lat.

Artykuł powstał przy współudziale: sklep zoologiczny E-Pazur.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin