Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Kocie nocne hałasy

Uporczywe miauczenie, tajemnicze dźwięki przypominające płaczące lub krzyczące dziecko, albo wreszcie odgłosy drapania mebli i zrzucania wszelkich zdatnych do tego przedmiotów na podłogę-oto z czym każdej nocy muszą się zmagać posiadacze kotów. Nocne kocie hałasy są uznawane za największy minus posiadania tych uroczych sierściuchów, zaraz po siusianiu w dziwnych miejscach.

Dlaczego one to robią?

Przeszkadzając opiekunom we śnie (nie tylko hałasując, ale też drapiąc, mrucząc i wspinając się po jego ciele jak po nieforemnym szczycie, który koniecznie trzeba zdobyć) koty dają im najczęściej do zrozumienia, że się nudzą, albo chcą jeść. Bardzo często jednak nie ma zupełnie żadnego logicznego powodu, dla którego to robią. Koty są po prostu nocnymi stworzeniami i nawet jeśli zmęczymy je zabawą i nakarmimy, to i tak będą już po północy baraszkować za szafą, wspinać się po firance, lub śpiewać człowiekowi do ucha. Taka ich natura, ale co z tym począć?

Najłatwiej mają posiadacze domów z ogródkiem, których koty należą do tych wychodzących. W ich przypadku wystarczy zamontować specjalne drzwiczki, którymi kot będzie mógł wchodzić i wychodzić kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota. Jest duża szansa, że będzie wtedy realizował swoje wokalne pasje na zewnątrz, a właściciel prześpi spokojnie całą noc. Ale co mogą zrobić właściciele kotów mieszkający w mieszkaniu w mieście, gdzie raczej niewskazane jest wypuszczanie zwierząt, zwłaszcza w nocy?

 

Kot niewychodzący

W przypadku czworonogów, które nie mogą pohałasować na dworze, warto zatroszczyć się o dodatkowe atrakcje. By zwierz nie miauczał z nudów należy mu dostarczać nowe zabawki, najlepiej takie interaktywne, z ruchomymi elementami. Dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach może być też przygarnięcie drugiego kota dla towarzystwa. Choć z drugiej strony może to też spotęgować problem (dwóch zapalonych śpiewaków).

Jeśli kot miauczy by zwrócić na siebie uwagę, zaaplikuj mu w ciągu dnia dodatkową porcję pieszczot, a może się uspokoi. Jeśli natomiast chodzi o jedzenie (a prawie zawsze chodzi o jedzenie) postaraj się wprowadzić stałe pory posiłków, dzięki czemu kot szybko się nauczy kiedy jego miska się zapełnia i przestanie się domagać karmy cały czas. W przypadku kotów, które nie mają skłonności do tycia i się nie przejadają, można zostawiać na stałe zapełnione naczynie, z którego będą co jakiś czas podjadały. U różnych kotów różne sposoby się sprawdzają.

 

Konsekwencja

Zdesperowani kociarze często nie mają wyjścia i muszą wprowadzić surowe restrykcje. Jeśli żaden z pokojowych sposobów nie podziałał, pomyśl o podjęciu z kotem wojny psychologicznej. Uwaga! Możesz ją wygrać, ale jedynie pod warunkiem, że będziesz nieugięty i konsekwentny. Do trzech podstawowych sposobów ukarania hałaśliwego nocnego marka należą: przetrzymanie, separacja i nawilżanie. Przetrzymanie to nic innego, jak dzielne znoszenie kocich hałasów i zupełny brak reakcji na nie. Oczywiście wymaga to szalonego samozaparcia i umiejętności powstrzymania irytacji lub współczucia, ale warto. Jeśli łobuz zorientuje się w końcu, że miauczeniem, warczeniem i krzykami nic u ciebie nie wskóra, odpuści.

Stosując separację musisz za każdym razem gdy kociak był niegrzeczny, wyprowadzać go z pokoju i umieszczać w zamknięciu, by nie mógł wrócić (uważaj na klamki, koty szybko się uczą jak otwierać drzwi, szczególnie jeśli nie działają w pojedynkę). Jeżeli karą jest izolacja w łazience, ciemnej kuchni lub groźnym transporterku, kot woli już siedzieć cicho niż dać się odseparować.

Nawilżanie kota jest środkiem ostatecznym, ale najbardziej skutecznym, ponieważ dla większości sierściuchów kontakt z wodą to niemiłe doświadczenie. Instrukcja działania jest prosta: za każdym razem gdy słyszysz dźwięk, chwytasz za spryskiwacz do kwiatów (lub innego psikacza z wodą) i szczodrze polewasz swego przyjaciela. Sposób niemiły, ale niezawodny.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin