Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Koty też źle znoszą upały

Patrząc na sierściuchy rozkosznie wylegujące się w plamach słońca, niektórym aż trudno uwierzyć, że koty także mogą dostać udaru cieplnego, bardzo groźnego dla ich zdrowia i życia. Pod pewnymi względami, gorące temperatury są bardziej niebezpieczne dla psów niż dla kotów, ponieważ ich małe ciała szybciej się przegrzewają, a nadmiar wody wypijany podczas największych skwarów może uszkodzić ich bardzo wrażliwe nerki. Dlatego włośnie również kotom, a nie tylko psom, należy się szczególna troska, gdy temperatury zaczynają niebezpiecznie przekraczać 28-30°C.

Jakie koty najszybciej się przegrzewają?

Organizm każdego kota ma inną tolerancję na wysokie temperatury, w zależności od jego rasy, wieku, miejsca, w którym mieszka i stanu zdrowia. Przyjmuje się, że najszybciej udarom cieplnym ulegają koty ras długowłosych, słabo oddających ciepło, oraz posiadających krótkie pyszczki, przez które trudno im oddychać gdy jest gorąco. Dlatego właśnie pilnie obserwujmy latem Maine Coony, koty syberyjskie i persy. Mniej odporne są również koty chore, zwłaszcza osobniki mające jakiekolwiek schorzenia związane z układem krwionośnym i moczowym, oraz koci seniorzy. W grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru cieplnego, znajdują się także koty bezdomne, o które w razie potrzeby po prostu nie ma kto się zatroszczyć, czy choćby podać miski z wodą (dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, zostawiajmy bezdomnym kotom miseczki z wodą w zacienionych miejscach które mogą odwiedzać).

 

Jak pomóc kotu?

Objawy udaru cieplnego nie trudno jest zauważyć. Przegrzany kot zaczyna się intensywnie ślinić, a jego śluzówki oczu i język sinieją i stają się szarawe. Taki kot przybiera także charakterystyczną pozycję leżącą z głową odrzucona do tyłu, lub siada na szeroko rozstawionych czterech łapach i zaczyna intensywnie i głośno sapać. Wtedy musimy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. W międzyczasie możemy położyć na kocie ręcznik zwilżony chłodną wodą (przykładajmy go w okolicy głowy i węzłów chłonnych). W żadnym wypadku nie należy polewać przegrzanego kota dużą ilością zimnej wody, ponieważ może to spowodować śmiertelny w skutkach szok termiczny. O ile koty jest przytomny, warto spróbować napoić go choćby kilkoma kroplami wody, na przykład przy pomocy kroplomierza.

 

Jak dbać o koty w czasie letnich upałów?

Jeżeli mamy w domu kota to warto kupić wentylator (który oczywiście również nam przyniesie latem ulgę). Pamiętajmy tylko by nie kierować strumienia powietrza bezpośrednio na koci pyszczek, ponieważ sierściuchy bardzo tego nie lubią. Nie wolno zapominać także o wodzie, którą można rozstawiać w miseczkach, we wszystkich miejscach które odwiedza nasz kocur lub kotka. Jeżeli kotów jest więcej w mieszkaniu, miseczek z wodą również powinno być sporo, ponieważ, tak jak to bywa z kuwetą, koty nie lubią się dzielić i nie każdy ma możliwość lub chęć by napić się z jakiegokolwiek naczynia (w gorące dni wiele kotów preferuje po prostu kapiące krany). Doświadczeni hodowcy bardzo często zamiast zwykłych miseczek na wodę, wybierają specjalnie pomyślane dla kotów poidełka i fontanny. W nich zwierzęta mogą nie tylko zaspokoić pragnienie, ale także zwilżyć cały pyszczek i łapki podczas zabawy.

W upały powinniśmy także zapewnić kotu zaciszne, zacienione miejsce. Nawet jeśli na co dzień nie wpuszczamy zwierzaka do łazienki czy szafy, może warto zrobić latem wyjątek (nawet jeśli wiemy, że, jak to u kotów bywa, szybko stanie się to regułą) i dać kotu poleżeć w chłodnej wannie lub schronić się w chłodnej, ciemnej szafie, nawet jeśli będzie leżał na naszych najlepszych ubraniach.

 

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin