Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

O kocio-psiej przyjaźni

Gdy byłam małą dziewczynka, sądziłam, że pies to zwierzę, które z natury nienawidzi kotów. Z pewnością wiele z tym wspólnego miały filmy animowane, na których szczekające potwory zaganiały biedne przerażone kociaki na drzewo. Wydawało mi się to wtedy naturalne, zwłaszcza, że jamniki, które mieliśmy w domu, także wykazywały sporą wrogość przy kontakcie nie tylko z kotami, ale ze wszystkim co małe, bezbronne i puchate (kaczuszki, kurczaczki, krety, nornice). Z czasem moje przekonania okazały się zupełnie nieprawdziwe.

Daj psu szansę

Dzisiaj na szczęście nie wierzę we wrodzoną nienawiść międzygatunkową. Staram się też na każdym kroku uzmysławiać ludziom, że to jak nasze zwierzaki się zachowują, zależy od tego jak je wychowamy. Zazwyczaj podwajam swoje wysiłki, jeśli mam do czynienia ze zwierzolubami, którzy mają koty, a chcieliby mieć jeszcze psa, tylko się boją (często jest też na odwrót).

 

Oczywiście, są takie rasy psów, które chętniej niż inne będą uganiać się za kotami, i jamniki (ale też teriery czy wyżły) do nich należą. Jeśli jednak nie będziemy psa od szczeniaka do tego zachęcać, nie będziemy szczuć go na kota i nagradzać za przejawy wrogości międzygatunkowej, jest spora szansa, że nie stanie się on psychopatycznym kocim mordercą (lub tylko prześladowcą, bo zauważyliście zapewne, że psy gonią uciekające koty, a często po zatrzymaniu się futrzaka, traci nim zupełne zainteresowanie). Z drugiej strony, psy praktycznie pozbawione agresji, takie jak goldenki czy labradory, także mogą zacząć uganiać się za zwierzęca drobnicą, jeśli się je do tego entuzjastycznie zachęca.

Nasza rada zatem jest taka, żeby nie szczuć, nie zachęcać, czasem nawet łagodnie szczeniaka zrugać jeśli za bardzo się nakręci na polowanie na kota, a w dorosłości nie będzie z nim problemu. Jest oczywiście osobna kategoria psów po przejściach, bidulków ze schronisk i przytulisk, które nie z własnej winy są agresywne, ale to już zupełnie inna sprawa.

 

Im więcej, tym weselej

Z naszego prywatnego doświadczenia wynika, że nawet jeśli pies z początku nie toleruje kotów, to prędzej czy później zacznie je traktować jak członków własnego domowego stada. Dla zwierząt bardziej niż gatunek, liczy się to, czy dany osobnik poleguje z nim na jednej kanapie lub czy jest konkurencją do miski.

Gdy przygarnęliśmy Krakersa, był już kawalerem na skraju dorosłości, a my mieliśmy w domu dwa koty. Oczywiście na początku było spore zaciekawienie (ze strony psa), agresja (ze strony jednej kotki) i ignorowanie (ze strony kocura). Ze zdziwieniem odkryliśmy, że nie musimy bać się o koty, które w przeciwieństwie do Krakersa, mają niezliczone kryjówki na meblach. Z czasem za to zaczęliśmy bać się o psiaka, gdyż okazuje się, że w wojnach domowych koty mogą mieć przewagę. Kilka wygranych potyczek z kotką Malwinką i psiak już wiedział kto w domu rządzi.

Teraz panuje w domu totalna kocio-psia miłość. Ze zdumieniem odkryliśmy, że nasz jamnikowaty agresor, który nie toleruje innych psów, dzieci, biegaczy, rowerzystów i palaczy, a i nas potrafi chapnąć, nie ma zupełnie nic przeciwko kotom. Co dziwne, nie tylko nie atakuje domowych futrzaków, ale także zupełnie nie interesuje się obcymi ulicznymi okazami. Półdzikie koty przysiadujące na niebuszewskich murkach są często bardzo zdziwione, że pies nie zwraca na nie uwagi. Nasz pies i koty śpią z nami zgodnie w jednym łóżku, z którego korzystają też w ciągu dnia. Zdarza się także, że pomagają sobie w toalecie (kotka Ela lubi czyścić psie uszy). A już szczytem rozkoszności są spotkania Krakersa z małymi kotkami. Zachowuje się wtedy jak kocia mama, myje i masuje kocie brzuszki, nie odstępuje maluchów na krok i daje sobie nawet wyjadać z miski. Patrząc na te wspaniałe scenki, żałujemy, że nie każdy ma ochotę czy odwagę zróżnicować i powiększyć swego domowego stada. Serdecznie namawiamy, tyle zwierzaków jest w potrzebie.  


Galeria zdjęć

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin