Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Odchudzanie psa

Co roku o tej samej porze obiecujemy sobie dokładnie to samo. Zapewne i w tym roku na wiosnę postanowimy poddać własne, ale także i zwierzęce ciało, gruntownej metamorfozie. Nie ma to jak wiosenne odchudzanie, także dla naszych pupili. Już dawno udowodniono jak drastycznie wręcz zwierzęta, towarzysząc nam na co dzień, potrafią się upodobnić do swoich właścicieli. Niestety dotyczy to również tuszy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo skoro sami co roku mamy potrzebę zrzucania nadprogramowych kilogramów, to prawdopodobnie nie ruszamy się za dużo, podobnie jak nasz czworonożny towarzysz.

Zwierzolub.pl postanowił temu nieco zaradzić, dając konkretne wskazówki jak skutecznie odchudzić biednego psiaka, dla którego otyłość i nadwaga mogą być znacznie groźniejsze niż dla ludzi. Pies jest przecież zazwyczaj znacznie mniejszy, więc trudno mu dźwigać te wszystkie kilogramy, będące skutkiem zimowego lenistwa jego pana. Warto by właściciele zdali sobie wreszcie sprawę jak ciężko jest pracować otłuszczonemu psiemu serduszku oraz pozostałym organów wewnętrznym obłożonym złogami tłuszczu. Grubym zwierzętom trudniej się oddycha (co jest szczególnie dotkliwe w przypadku ras z krótkimi pyskami jak boksery, pekińczyki czy mopsy), a ich stawy i kości bywają poważnie przeciążone, co może skutkować nieodwracalnymi zmianami chorobowymi, bardzo bolesnymi dla zwierzęcia. Wszystko to oczywiście dotyczy także ludzkiego zdrowia i mamy nadzieję, że właścicielom psów podczas ich odchudzania uda się także nieco lepiej zadbać także o stan własnego zdrowia.

 

Leczenie i odpowiednia dieta

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek drastycznych kroków, na przykład do szkodliwego głodzenia psa, właściciel otyłego zwierzęcia powinien najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu zbadania przyczyn otyłości. Czasem powodują ją nie tylko zła dieta i brak ruchu, ale także poważne choroby lub czynniki genetyczne (szczególnie u pewnych ras) które należy wyeliminować zanim przystąpi się do leczenia. W większości przypadków weterynarz ograniczy się do zbadania pacjenta, określenia stopnia otyłości lub nadwagi oraz do zalecenia odpowiedniej diety. Może także polecić podawanie psu dodatkowych suplementów diety, które wspomogą walkę z nadwagą.

Przy okazji wizyty warto także zapytać lekarza o dobrą karmę typu light dla otyłych czworonogów. Taka karma ma odpowiednio zbilansowane proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów oraz zawiera błonnik, który nieco hamuje apatyt i sprawia, że pies dłużej ma uczucie sytości.

 

Ruch i kontrola zachowania

Oprócz zapewnienia odpowiedniego pożywienia, odpowiedzialny właściciel powinien także popracować nad stałą zmianą nawyków (nie tylko żywieniowych) psa oraz swoich własnych. Trzy spacery dziennie, w tym jeden dłuższy, który zależnie od rasy może być półgodzinnym truchtaniem bądź nawet godzinną intensywną przebieżką, to absolutne minimum. Oczywiście intensywność ruchu powinna być odpowiednio dobrana do możliwości kudłatego grubaska, które na początku mogą nie być zbyt imponujące.

Pamiętajmy także o kontroli porcji i o stałych porach przyjmowania posiłków. Kolejną rzeczą, którą musimy kontrolować podczas odchudzania psa jest jego podjadanie (ze śmietnika, z trawnika, z misek innych domowych zwierząt), a także pilnowanie by inni członkowie rodziny także przestrzegali zasad i nie podtykali psu smakołyków za naszymi plecami. Bardzo często bywa bowiem tak, że robimy wszystko jak trzeba, a włochacz nie chudnie, ponieważ dziecko, babcia lub zatroskany wujek dokarmiają go pod stołem gdy nikt nie patrzy.

Dla bezpieczeństwa i zdrowia naszego psiego przyjaciela musimy skutecznie zapobiegać takim sytuacjom oraz skrupulatnie i na stałe wprowadzić zmiany zalecane przez weterynarza, a wtedy będziemy mogli być pewni, że nasz szczupły pupil doczeka się u nas spokojnej i zdrowej psiej starości.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin