Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Pięć zasad kociej higieny

Koty są bardzo wymagającymi zwierzętami jeśli chodzi o kwestie higieniczne. Wymagają wiele od właściciela, ale także od samych siebie. Poniższy ranking ułatwi niewtajemniczonym zrozumienie zasad, według których koty utrzymują fizyczną i psychiczną równowagę w swoim życiu.

Czysta kuweta jest najważniejsza

To jak wygląda i w jakim jest stanie miejsce, w którym koty zostawiają swoje nieczystości nie jest dla nich bez znaczenia. Nie każdy kot będzie się chętnie załatwiał w zwykłym pojemniku z piaskiem. Bez względu na to jednak czym jest wypełniona kuweta, dla kota jest najważniejsze, by była czysta. Należy ją sprzątać regularnie i być pod tym względem wręcz pedantycznym. Natychmiastowe sprzątanie kupki plus wymiana całego żwirku co kilka dni to podstawa (jeśli żwirek się zbryla to można go usuwać na raty wcześniej). Do tego pojemnik należy raz w tygodniu dokładnie umyć przy użyciu mocnego środka czyszczącego i osuszyć przed ponownym napełnieniem. Jeśli właściciela nie ma dłużej, to lepiej by jego kot miał więcej niż jedną kuwetę, a gdy kotów jest więcej, dobrze by każdy miał własne miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Niech kot sam wybierze miejsce

Często koty nie chcą się załatwiać do kuwety i brudzą w całym mieszkaniu, ponieważ nie podoba im się miejsce. Warto obserwować, gdzie kot siusia i kupka najczęściej i tam postawić pudło ze żwirkiem, nawet jeśli to środek przedpokoju czy róg salonu. Lepsze to niż wiecznie zasikany dywan.

Mycie na okrągło

Koty są wyjątkowymi czyściochami i jeśli akurat nie jedzą i nie śpią to myją się zapamiętale. Każdy przedstawiciel tego gatunku, o ile ma ku temu warunki, myje się tak często i dokładnie, jakby myślał, że nigdy nie jest wystarczająco czysty. Jest to dla nich czasem niebezpieczne, ponieważ do ich układów pokarmowych na skutek tych zabiegów higienicznych dostaje się mnóstwo sierści, która może się zbijać i zatykać jelita. Dlatego też, o ile kot nie wychodzi na zewnątrz, właściciel powinien zapewniać mu dostęp do świeżej trawy (w sklepach zoologicznych dostępne są specjalne gotowe pojemniki) oraz podawać przysmaki pomagające w radzeniu sobie z kulkami sierści.

Drugi kot do pomocy

W wielu zabiegach higienicznych koty znajdują zastosowanie także dla innych osobników tego gatunku. Posiadacze dwóch lub większej ilości kotów codziennie mogą podziwiać jak futrzaki wylizują sobie nawzajem trudno dostępne miejsca, czyli uszka, szyję, kark i tę część pod ogonem, która budzi ich największą ciekawość. Drugi kot w domu to nie tylko gwarancja większej czystości futerka, ale także poprawa higieny psychicznej kota, który w osamotnieniu może zapaść na kocią depresję oraz na inne schorzenia psychosomatyczne.

Higiena psychiczna też jest ważna

By kot był w pełni zdrowy i dożył późnej starości, musi mieć zaspokojone podstawowe potrzeby psychiczne. Nie wystarczy tylko go karmić i zmieniać żwirek w kuwecie. Kot jest złożoną osobowością, która potrzebuje licznych bodźców. Trzeba się z nim bawić, zachęcać do ruchu, a także głaskać i właściwie tak często jak się tylko da zapewniać kontakt psychiczny i fizyczny. Jest wiele futrzaków, które świetnie radzą sobie w samotności, ale także wiele takich, które bez przytulania, głaskania, rozmów z opiekunem, a nawet wspólnego spania po prostu więdną i nikną w oczach, albo też stają się bardzo agresywne. Jeżeli więc nie możesz zapewnić swemu kotu należytych warunków psychicznych, przygarnij drugie zwierzę, a problem barku bodźców prawdopodobnie sam się rozwiąże.


Galeria zdjęć

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin