Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Pies i kot w pustym mieszkaniu

Większość posiadaczy psów i kotów ma z nimi głęboką więź emocjonalną, która jest wystawiana na poważną próbę podczas nieobecności człowieka w domu. Zwierzęta różnie reagują na samotność. Koty potrafią nawet nie zauważyć naszego wyjścia, pogrążone we śnie (muszą mieć przecież energię na nocne psoty). Są jednak i takie osobniki, które głośno miauczą, patrzą się w okno, niszczą meble, siusiają na podłogę, a po powrocie właściciela gniewają się odmawiając jedzenia i pieszczot. Podobnie jest z psami. Jedne grzecznie drzemią, a inne gryza buty, meble, otwierają szafki z jedzeniem, a nawet lodówki. Często także wyją przez wiele godzin, co szczególnie denerwuje naszych sąsiadów.

W przypadku kota cierpiącego na samotność, który w dodatku nie ma możliwości wyjścia na zewnątrz, jedynym skutecznym rozwiązaniem nierzadko okazuje się przygarnięcie drugiego kota. To nieprawda, że koty są samotnikami. Samo to, że za nami tęsknią zadaje kłam tej tezie.

Jeśli chodzi o psy, sprawa może być bardziej skomplikowana, ponieważ niewielu ludzi może sobie pozwolić na drugiego pupila. Jest jednak kilka skutecznych sposobów zaradzenia psiej samotności. Warto przede wszystkim psa zmęczyć. Zwierzak wybiegany i wymęczony zabawą na świeżym powietrzu jest jednocześnie zadowolony i zmęczony, i nie w głowie mu wycie czy gryzienie nóg od stołu.

Często psiaki wyją i psocą by ulżyć sobie w niepokoju towarzyszącemu nowym sytuacjom, jaką bez wątpienia jest nagły brak opiekuna. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków, które zostają same, dlatego też warto od najwcześniejszych chwil przyzwyczajać maluch do kilkugodzinnych nieobecności, a wtedy nie będzie dla niego dziwne, że człowiek wyszedł na cały dzień, bo będzie wiedział, że w końcu wróci.

Dobrym sposobem na głośno tęskniącego psa jest także zostawienie mu zabawki, najlepiej takiej, w której można ukryć jakieś przysmaki. Jest szansa na to, że psiak zajęty wydobywaniem chrupek czy masła orzechowego, na przykład z gumowej kulki, nie zauważy nawet jak długo nas nie było.

Sposobów na psie i kocie tęsknoty jest oczywiście wiele i nie wszystkie są w każdym przypadku skuteczne. Warto się jednak postarać, ponieważ gdy zwierzak tęskni to cierpią nie tylko nasze rzeczy i uszy sąsiadów z bloku, ale także jego delikatna psychika.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin