Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Saga Puszczy Białowieskiej – lektura dla kochających dzikie zwierzaki

Wydawnictwo Marginesy wydało niesamowity zbiór gawęd i opowiadań znanej przyrodniczki Simony Kossak, która była wielką popularyzatorką wiedzy o dzikich zwierzętach i roślinach znajdujących się w Białowieży, a także obrończynią przyrody przed zakusami chciwych ludzi chcących dla zysku jak najwięcej polować i wyrąbywać wspaniały drzewostan tego wyjątkowego miejsca.

Wielu z nas, szczególnie tych młodszych, nie miało możliwości wcześniej zapoznać się z jej pracą, ale teraz otrzymujemy bardzo obszerny zbiór tekstów, które nie tylko kreślą szeroką perspektywę dziejową życia Puszczy Białowieskiej, ale też stanowią bardzo aktualny komentarz do tego, co nasz rząd planuje zrobić na tym terenie w najbliższym czasie.

Oprócz opowiadań historycznych i anegdot z życia ludzkich mieszkańców puszczy (a nawet polskich króli), ta książka jest przede wszystkim wyczerpującą skarbnicą wiedzy na temat leśnych zwierząt. Simona Kossak z jedyną w swoim rodzaju charyzmą, opowiada o tym jak wyglądało niegdyś i jak wygląda w czasach dzisiejszych życie pośród starych drzew i mokradeł. Jeśli ciekawią was takie kwestie jak dieta saren, ilość małych w dziczym miocie, czy gatunki wymarłe żyjące dawniej w Polsce, to zdecydowanie jest to lektura dla was. Przyrodniczka nie ogranicza się jedynie do suchych faktów naukowych, a (tak jak w przypadku odchowanych przez siebie łosi) przytacza też wiele osobistych anegdot, za każdym razem starając się zwrócić naszą uwagę na wyjątkową osobowość i niepowtarzalność danego zwierzęcia. Tarpany, tury, żubry, bobry, łosie, kuny, łasice i dziesiątki innych stworzeń stają przed naszymi oczami jak żywe, pozwalając lepiej zrozumieć swój świat.

Niestety, większość gawęd Simony Kossak ma dość smutny finał, często związany z działalność człowieka, który dla skór, mięsa, miodu i przyjemności z polowania, jest gotów poświęcić ostatnią tego rodzaju ostoję dzikiej przyrody w Europie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że dzięki takim książką jak Saga Puszczy Białowieskiej, ludzie odpowiedzialni za wyrąb drzew i marzący o uporządkowanych i przynoszących regularne zyski lasach sztucznie nasadzonych, pójdą po rozum do głowy.  

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin