Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Schudnij z psem na wiosnę!

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na adopcję (lub zakup) psa, to w podjęciu ostatecznej decyzji może pomóc fakt natury zarówno estetycznej jak i zdrowotnej, a mianowicie to, że właściciele psów są szczuplejsi. Mamy na myśli oczywiście tych posiadaczy czworonogów, którzy wychodzą z nimi na regularne spacery, a nie tych przesiadujących na kanapie, noszących psy w ozdobnych plastikowych torebkach czy też narzekających, że ,,ich jamnik jest już tak gruby, że ciągnie brzuchem po trawniku”. Oczywiście posiadanie kochającego opiekuna jest najlepszym co może spotkać każdą psinę, ale także dla człowieka niewiele jest rzeczy tak pożytecznych jak codzienna dawka ruchu w psim towarzystwie.

Spacerek na siusiu zamiast modnej diety

Cała Polska się odchudza i to już od lat, ale posiadacze psów maja zdecydowanie łatwiejsze zadanie. Zamiast angażować się w mego modne maratony, czy też przechodzić na dietę kapuścianą , białkową czy paleo, zwyczajnie zaliczają kolejne kilometry po skwerkach i parkach, co widać po ich sylwetce. Do sportu i restrykcyjnej diety trudniej się zmotywować, ale gdy chodzi o potrzeby czworonoga, którego opiekun kocha na zabój, nie ma już żadnych wymówek. Trzeba iść i koniec.

Jeśli mamy sporo do zrzucenia, przygarnijmy nieco większego psa, który wymaga nie tylko kilkunastu minut na potrzeby fizjologiczne, ale też długiego wybiegania dla zdrowia i kondycji. Kto wie, może i nam się spodoba i weźmiemy przykład z pupila.

 

Bieganie z psem

Choć marsze są równie zdrowe co bieg, to jednak ta druga forma aktywności przynosi znacznie szybsze rezultaty. Pamiętajmy tylko o tym, że nie każdy pies dobrze znosi długi wysiłek. Jeśli marzy nam się bieg długodystansowy, zainteresujmy się chartem, labradorem lub seterem. Z jamnikiem czy małym terierem może być trudniej nawet szybciej chodzić, choć ich właściciele zapewniają, że te maluchy bywają bardzo rozbrykane i energiczne.

Bardzo ważne jest także to by przystosowywać zarówno swoje ciało, jak i organizm zwierzęcia, do ruchy stopniowo (zwłaszcza jeśli psiak także ma nadwagę, co jest dość powszechne w dzisiejszych czasach). Zacznijmy od kilkuminutowych marszobiegów, które z czasem możemy wydłużać. Jeśli nie chcemy się co chwilę zatrzymywać, dajmy zwierzakowi wcześniej czas na załatwienie wszystkich pilnych potrzeb. Ważne jest także by nie biegać z pełnym żołądkiem, ponieważ może być to bardzo niebezpieczne dla psiego układu trawiennego. Biegajmy przed porannym lub wieczornym karmieniem.

Na koniec radzimy jeszcze zaopatrzyć się w specjalną uprząż dla biegaczy, która zapina się w pasie i można do niej przymocować smycz by mieć wolne ręce. Takie bieganie jest znacznie bezpieczniejsze. No i wreszcie pamiętajmy, że każda forma ruchu jest zdrowa, a najważniejsze w tym wszystkim jest to, by zarówno pies, jak i jego opiekun mieli z wzajemnego towarzystwa dużo radości.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin