Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Sezon walki z kleszczami zaraz się rozpocznie! Czy jesteś gotowy?

Wielu właścicieli psów, a także wychodzących na dwór kotów, często zapomina, ze wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami wiosny rozpoczyna się trwający aż do późnej jesienie atak kleszczy. Te małe szkodniki są niezwykle groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i mogą powodować takie niebezpieczne choroby jak borelioza czy babeszjoza, które mogą nawet uśmiercić naszego ukochanego czworonoga. By do tego nie doszło, warto się o niego właściwie zatroszczyć.

Czym właściwie są kleszcze?

Kleszcze to małe pajęczaki, krewne roztoczy. Są niezwykle groźne dla organizmów na których pasożytują, a które potrafią wyczuć nawet z kilku metrów, ponieważ wbijając się w skórę ssaków, wstrzykują jednocześnie do ich ciała chorobotwórcze wirusy. Bardzo zwodniczy jest ich niemal mikroskopijny rozmiar, ponieważ trudno je zauważyć, a gdy już się powiększa po kilkudziesięciu godzinach picia krwi, niezwykle trudno je usunąć.

W Polsce obserwuje się od kilku lat prawdziwą plagę tych pajęczaków, które nigdy wcześniej nie występowały aż tak licznie. Winą za to specjaliści obarczają głównie występowanie coraz cieplejszych zim, będących skutkiem globalnych zmian klimatycznych. Nie bez znaczenia są także zmiany biosferyczne łączone z wyrębem lasów, migracją zwierząt, na których pasożytują kleszcze, a także z opryskami upraw. Wszystko to sprawia, ze obecnie już od kwietnia my i nasze zwierzęta możemy stać się obiektami ataku kleszczy w okolicach lasów, parków, krzewów ozdobnych, trawników, a nawet osiedlowych skwerków i parkingów.

 

Jak z nimi walczyć?

Jest wiele sposobów na bardzo skuteczną ochronę lub pozbycie się kleszczy w przypadku gdy już dopadnie naszego psa lub kota. Najpopularniejsze są obróżki nasączone środkiem odstraszającym, ale one działają bardziej na pchły i wszoły niż na kleszcze, a przy tym mogą bardzo podrażniać delikatną skórę zwierzęcia na szyi. Popularne są także różne płyny na kleszcze do kąpania czworonogów, a także proszki i zasypki do wcierania w sierść. Najskuteczniejsze są jednak skoncentrowane preparaty w postaci oleistych kropelek, aplikowane na sierść między łopatkami, które dość skutecznie chronią zwierzęta i to przez wiele miesięcy, i w które z pewnością warto zainwestować jak tylko zrobi się nieco cieplej na dworze.

Niestety nawet najlepszy i najdroższy środek nie jest skuteczny w 100% i każdy właściciel psa czy wychodzącego kota musi się liczyć z tym, że prędzej czy później będzie musiał usunąć kleszcza ze skóry pupila. Można się wtedy posłużyć specjalnym lassem lub innym przyrządem zakupionym w aptece, albo po prostu własnymi palcami, co w większości okazuje się najbardziej skuteczne.

W przypadku walki z kleszczami najlepszą ochroną jest profilaktyka, dlatego zalecamy dokładne oględziny zwierzaka po każdym spacerze. Szczególnie uważnie należy się przyglądać okolicom uszu, szyi i pachwinom, ponieważ kleszcze najbardziej lubią wbijać się w miejsca, gdzie skóra jest najcieplejsza, cienka i ma mniej sierści.

 

Ważna jest technika

Najłatwiej jest usunąć kleszcza, który nie zdążył się jeszcze porządnie wbić. Niestety takiego także najtrudniej zauważyć ponieważ jest bardzo mały (przeciętnie wielkości główki od szpilki). Powinniśmy sprawdzać te miejsca, w których można wyczuć wypukłość no i oczywiście te, które czworonóg intensywnie drapie (atak kleszcza swędzi).

Najlepiej jest pasożyta delikatnie złapać i usunąć w całości jednym zdecydowanym ruchem, a pozostałą po nim rankę zdezynfekować. Nie zaleca się stosowania szczypiec czy pęsety ponieważ grozi to zmiażdżeniem kleszcza, co wiąże się z wstrzyknięciem jego toksycznej zawartości do ciała psa lub kota. Nie wolno także kleszcza wykręcać, rozrywać, oliwić, ani smarować żadnymi innymi substancjami, ponieważ jest to zupełnie nieskuteczne i może zagrażać zdrowiu zwierzęcia oraz właściciela, którego ręce będą miały styczność z toksycznymi wnętrznościami pajęczaków.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin