Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Uczymy szczeniaka czystości

Nauka czystości to pierwsze i chyba najtrudniejsze zadanie, przed którym musi stanąć każdy kto zdecydował się na kupno lub adopcję małego psa. Kilkutygodniowe szczeniaki jak wiadomo załatwiają swoje potrzeby gdzie popadnie, co może być dość frustrujące dla ich nowych opiekunów. Jednak to przed nami stoi ważne zadanie nauczenia ich, że nieczystości zostawiamy na zewnątrz. Początkowo może to być trudne, ponieważ maluchy nie kontrolują własnych odruchów i mają naprawdę nieduże pęcherze, jednak wszystko może się w końcu udać, jeśli użyje się właściwych metod.

Najważniejsze zasady

Kluczem do sukcesu, zarówno psiego jak i twojego w tej operacji, jest cierpliwość. Musimy liczyć się z tym, że pies nie od razu zrozumie o co chodzi właścicielowi. Przyuczanie do czystości może trwać nawet kilka miesięcy (choć zazwyczaj znacznie krócej), podczas których należy być bardzo wyrozumiałym w obliczu licznych wypadków naszego pupila. Pamiętaj, żadnych krzyków, bicia i wtykania nosa w nieczystości. Psiak się tylko przestraszy i cały proces będzie trwał jeszcze dłużej. Nie unoś się, nawet jeśli zniszczeniu uległ naprawdę drogi dywan lub ulubione buty. To w końcu ty powinieneś zabezpieczyć cenne przedmioty w domu przed szkodliwą psią działalnością.

W większości sytuacji pies sugeruje, kiedy chce się załatwić (węsząc, popiskując i kucając) więc można przewidzieć jego działania. Nawet jeśli nie zdążyłeś na czas, podejdź do niego, powiedz wyraźnie i stanowczo ,,nie” i wynieś na dwór. W ten sposób dajesz psiakowi do zrozumienia gdzie jest miejsce na siku i kupkę. Bardzo ważne jest też nagradzanie pupila, gdy zrobi to, czego od niego oczekujesz, dlatego miej przy sobie na spacerze zawsze jakieś smakołyki, głaszcz go i chwal za każdym razem gdy zrobi to, co trzeba, tam, gdzie trzeba.

 

Klatki i gazety

Sześciotygodniowy szczeniak musi załatwiać swoje potrzeby co dwie godziny, ale z wiekiem ten czas się znacznie wydłuża (półroczne szczenię jest już w stanie przespać całą noc bez potrzeby wychodzenia). Jak widać, na początku jest wręcz niemożliwe, żeby maluch nie zrobił niczego w domu, więc jeśli nie możesz być z nim praktycznie cały czas na zewnątrz, pomyśl o klatce lub gazetach. Klatka lub kojec, z którego szczeniak nie będzie mógł się sam wydostać, powinny być jego schronieniem, gdy nikt się nim nie zajmuje. Dobrze by takie miejsce było wyścielone miękkim kocykiem i by były tam wszystkie ulubione zabawki i gryzaki psa, dzięki czemu będzie uważał to miejsce za swoje. Ważne by szczeniaka regularnie wypuszczać z klatki, dzięki czemu będzie się lepiej uczył kontroli nad pęcherzem. Psy naprawdę nie chcą brudzić tam gdzie śpią, i z czasem zrobią wszystko by tego uniknąć.

Umieszczanie psa w pomieszczeniu wyścielanym gazetami to także dobry pomysł. Maluch szybko zaczyna kojarzyć gazety ze swoimi potrzebami fizjologicznymi, tak że chce siusiać tylko na nie. Możemy więc stopniowo zmniejszać powierzchnię gazet, aż zostanie tylko jedna, którą będziemy wynosić z psem na dwór, aż zrozumie gdzie jest odpowiednie miejsce na siusianie i inne sprawy. Obecnie można też nabyć w sklepach zoologicznych specjalne chłonne maty dla szczeniaków, które bardzo ułatwiają sprawę, ale zasada jest i tak zawsze ta sama.

 

Nigdy nie zapominaj

Nawet, gdy psiak podrośnie, należy pamiętać o podstawowych wytycznych, dotyczących załatwiania. Nigdy nie zapominaj, że pies musi wychodzić na dwór przynajmniej co 8-10 godzin. Więcej naprawdę nie wytrzyma, dlatego lepiej zawczasu zaplanować nad nim właściwą opiekę.

Ideałem są trzy do czterech spacerów dziennie, przy czym dobrze by jeden był dłuższy i dał psu szansę nie tylko na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale i na porządne wybieganie. Pamiętaj także, że nawet wyszkolonemu psu może zdarzyć się od czasu do czasu niemiły wypadek (bo na przykład zjadł coś niezdrowego), co jest zupełnie naturalne i nie wolno się na niego z tego powodu denerwować. No i wreszcie nie można też zapominać o dokładnym usunięciu śladów zabrudzeń. Zapach pozostawiony przez psa może go zachęcać do powtarzania szkodliwego procederu, więc wyszoruj porządnie ,,miejsce zbrodni”, najlepiej przy użyciu specjalistycznego detergentu lub wody z octem i płynem do podłóg.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, nawet zupełnie niedoświadczony opiekun psa, może bezproblemowo ułożyć sobie z nim życie.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin