Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Wiosenne ucieczki naszych pupili

Tym razem zachęcamy was byście na wiosnę zatroszczyli się nie tylko o obowiązkowe szczepienia czy niezbędną ochronę przed kleszczami, ale także o skuteczny sposób zapobiegnięcia psim ucieczkom. Jedyną skuteczną metodą pozwalającą kontrolować zachowanie psów na spacerach o tej porze jest kastracja i sterylizacja, do której nakłaniamy wszystkich właścicieli czworonogów, którym na sercu jest psie zdrowie i bezpieczeństwo.

Dlaczego pies ucieka i dziwnie się zachowuje

W czasie gdy suczka ma ruję (nazywana też cieczką) zarówno ona, jak i wszystkie okoliczne psy są drażliwe i pobudzone. Cieczka zdarza się większości suczek średni dwa razy do roku, przy czym wiele zwierząt dotyczy to gównie wiosną. To zjawisko fizjologiczne trawa 21 dni, a mniej więcej po 9 u suczki dochodzi do owulacji i gotowości na przyjęcie partnera. Wraz ze śluzem i krwią wydobywającymi się z ciała zwierzęcia, w powietrzu krąży również specyficzny, wabiący inne psy zapach. To właśnie z powodu tego, zupełnie naturalnego zjawiska, nasze łagodne i dobrze ułożone futrzaki, potrafią zmieniać się na wiosnę w nieprzewidywalne bestie. Suczki pod wpływem hormonów są nerwowe i nadpobudliwe. Często bywają również agresywne w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Podobnie rzecz ma się z psami, które za wszelką cenę są gotowe się rozmnażać. Zew natury jest silniejszy niż sympatia do właściciela czy tresura, dlatego właśnie w tym czasie psy by dostać się do suczki wyskakują drzwiami i oknami, robią podkopy pod ogrodzeniami i przegryzają smycze na spacerze. Hormony sprawią, że psy zwyczajnie nie są sobą.

Najgroźniejsze dla zwierząt w tym czasie jest uciekanie, bo przecież pies na wolności może w każdej chwili zostać potrącony przez samochód. Groźne są także akty agresji, do których dochodzi między psami rywalizującymi o jedną suczkę (a bywa ich w grupie nawet kilkanaście). Psy robią sobie zwyczajnie krzywdę, ranią się i zarażają wzajemnie różnymi chorobami.

Jeden prosty zabieg sterylizacji lub kastracji mógłby zapobiec wielu takim zdarzeniom.

 

Zabieg dobry dla psów i ich właścicieli

Kastracja i sterylizacja to przysługi jakie człowiek może wyświadczyć psiemu gatunkowi, który nadmiernie się rozrasta. Czy naprawdę potrzeba nam więcej (zwykle nierasowych) szczeniąt, z których wiele trafi od razu do schroniska dla bezdomnych zwierząt? Wykastrowane psy i wysterylizowane suczki rzadziej chorują i zdarza im się mniej wypadków, ponieważ nie uciekają z domów podczas wiosennych rui. Sterylizowane zwierzaki żyją też dłużej, ponieważ są spokojniejsze i nie zarażają się od innych zwierząt groźnymi chorobami, ponieważ mają ku temu mniej okazji.

Zabieg weterynaryjny jest korzystny także dla właściciela, który w przypadku suczki nie musi się martwić o niechciane mioty szczeniaków, zabrudzone wydzielina mieszkanie czy stada psów wyjące pod oknem, a w przypadku psa ma wiernego stróża i przyjaciela, który nie jest agresywny i nie ucieka z domu.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin