Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Wiosna - pomyśl o sterylizacji swojego pupila

Wraz z przyjściem nieco cieplejszych dni, zarówno u psów, jak i u kotów, zaobserwować można wzmożona chęć do rozrodu. Właśnie o tej porze rozpoczynają się u suczek i kotek cieczki i ruje, a u psów i kocurów nadpobudliwość związana z odbieranymi przez nich sygnałami płciowymi. Choć jest to sprawa bardzo naturalna, może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami dla właścicieli zwierząt i z prawdziwym cierpieniem u ich podopiecznych.

By zapobiec takim chorobom jak rak jąder, ropomaciccze, rak gruczołów sutkowych, ciąże urojone, a także skutkom zwierzęcej agresji, włóczęgostwa oraz nadmiernego rozrodu i bezdomności psów i kotów, konieczne jest poddawanie ich sterylizacji.

 

Nie warto wierzyć w szkodliwe mity

Odpowiedzialni i kochający swoje zwierzaki właściciele już dawno przestali wierzyć w mity krążące na temat sterylizacji i kastracji, mówiące na przykład o tym, że zwierzęta są po tych zabiegach bardzo nieszczęśliwe, częściej chorują, są ospałe i szybko tyją. Każdy rozsądnie myślący człowiek zdaje sobie w końcu sprawę z tego, że choroby, tycie i złe samopoczucie futrzaka to wynik zaniedbań właściciela, który nie dba o to by jego zwierz miał odpowiednią dawkę ruchu i dobrana do swoich potrzeb dietę. Pamiętajmy o tym, że niesterylizowane zwierzęta także tyją i znacznie częściej chorują, co wydatnie świadczy o nieprawdziwości stereotypów rozsiewanych w większości przez ludzi, którzy albo nie maja zwierząt, albo nie wiedzą jak się nimi zajmować.

Lekarze weterynarii są jednomyślni: Trzeba sterylizować i kastrować.

 

Jak zdecydować czy to już?

Kastrację u psów i kocurów najlepiej przeprowadzać po ukończeniu pierwszego roku życia. Najlepszym do tego sygnałem jest wykształcenie się u zwierzaka wszystkich cech płciowych. Jeśli kocur od jakiegoś czasu znaczy meble intensywnym zapachem, a dorosły już pies wyje pod oknem sąsiadki i nie śpi po nocach ponieważ jej suczka ma właśnie cieczkę, to najlepsze znaki, że czas wybrać się do pana doktora. W przypadku kotek i suczek najlepszy będzie czas po zakończeniu pierwszej cieczki lub rui (nieprawdą jest, że kotki i suczki muszą choć raz zostać matkami, bo inaczej pochorują się i zdechną). Zabiegi przeprowadzone właśnie w tym czasie maksymalnie zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia u naszych podopiecznych negatywnych skutków zdrowotnych aktywności żeńskich i męskich hormonów płciowych.

 

Nie tylko ze względu na zdrowie

Jeśli ktoś może nie chcieć poddać swojego pupila kastracji lub sterylizacji ze względów zdrowotnych, to może chcieć to zrobić ze względu na dobroczynny wpływ tych operacji na zachowanie zwierząt. Wystarczy tylko podczas wiosennego spaceru zobaczyć jak wiele psów rzuca się na siebie, lub jak wiele z nich ucieka właścicielom w pogoni za suczką. Posłuchajmy nocnych płaczliwych odgłosów kocenia, albo popatrzmy na koty przejechane przez samochody podczas swoich nocnych dalekich wędrówek. Tego wszystkiego by ie było gdyby odpowiednio wcześnie wkroczył do akcji weterynarz. Wykastrowane zwierzęta są znacznie mniej agresywne i trzymają się domu, dzięki czemu po prostu żyją dłużej.

Wreszcie, istnieją także względy reprodukcyjne (chyba najważniejsze). Dla wielu wrażliwych i kochających zwierzęta osób przepełnione schroniska, pełne porzuconych psików i wiosennych kocich miotów, są najlepszym i jedynym argumentem za tym by poddawać sterylizacji i kastracji wszystkie psy i koty ie przeznaczone przez hodowców do rozrodu.

 

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin