Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Zabezpiecz dom przed kotem i kota przed domem

Jeszcze zanim przygarniesz lub kupisz kociaka, niezależnie od tego w jakim zwierzak będzie wieku, powinieneś odpowiednio dostosować swoje mieszkanie,tak by ani kot jemu, ani, co ważniejsze, ono jemu, nie zagrażało. Zwierzolub podpowiada jak szybko i skutecznie zamienić pomieszczenia domowe w prawdziwą kocioodporną twierdzę.

Usuń rośliny doniczkowe

Naprawdę tylko niewielki odsetek kociaków nie interesuje się zawartością doniczek z ziemią i roślinami. Większość futrzaków zapewne od razu skorzysta z chwili nieuwagi opiekuna i rozprawi się z domową zieleniną, co może być dla niego niebezpieczne, ponieważ wiele kwiatów jest trujących dla kotów. Pamiętaj też, ze kot potrafi dotrzeć na każdą wysokość, więc wieszanie doniczek nawet pod samym sufitem lub stawianie na najwyższą półkę na niewiele się zda. Koty kochają trudne wyzwania, a rozprawić się z rośliną mogą na wiele sposobów. Niektóre preferują podgryzanie liści, inne wolą żuć łodygi, a jeszcze inne kochają grzebanie w ziemi oraz dźwięk doniczki zrzucanej z dużej wysokości. No i nie zapominajmy o zabawie w chowanego wśród paprotek. Naprawdę lepiej oddać je zawczasu w dobre ręce.

Zmień firanki na rolety

Podobnie jak z roślinami, koty rozprawiają się też z firankami i zasłonami. Szczególnie lubią długie materiały z ozdobnymi elementami. Jak dorwą coś takiego, to zabawa nie ma końca. Jeśli więc nie chcesz się denerwować pozaciąganymi i dziurawymi dekoracjami okiennymi, lepiej je zwiń zanim kot przybędzie do domu. Naprawdę nie ma co liczyć na to, że akurat twój będzie grzecznym wyjątkiem.

Zminimalizuj ilość dywanów i chodników

Wszystko co leży na podłodze i jest miłe w dotyku, może być dla kota zachętą do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Koty robią to z wygody, ale także by udowodnić coś właścicielowi, a także by znaczyć swój teren. Wbrew temu co się powszechnie uważa, tej działalności z upodobaniem oddają się również wykastrowane kocury, oraz kotki (nawet po sterylizacji). Szczególnie narażone są chodniki, wykładziny i dywany w okolicy przedpokoju, prawdopodobnie dlatego, że jest tam najwięcej zapachów z zewnątrz, choć teoria Zwierzoluba jest taka, że kot chce by każdy już przy wejściu wiedział kto tu rządzi.

Zamontuj drzwi w kuchni

Jeśli ich nie masz oczywiście, a nawet jeśli masz, to zamień klamkę na okrągłą. Koty bardzo szybko uczą się jak sobie poradzić z drzwiami wyposażonymi w tradycyjny model klamki, więc jeśli nie chcesz by mały włochaty stwór zabierał ci kawałki kurczaka z patelni, wybierał makaron z talerza oraz grzebał w śmieciach, pomyśl o zabezpieczeniu.

Chowaj cenne przedmioty

Przygarnięcie kota to dobry powód do uporządkowania swojego życia, przynajmniej jeśli chodzi o fizyczne otoczenie. Kot, z racji tego, że często się nudzi, a jest bardzo pomysłowy i potrafi wszędzie dotrzeć, będzie chował, zrzucał, drapał i niszczył różne przedmioty w swoim zasięgu, ale nigdy nie wiadomo dokładnie które. Dlatego to, co dla ciebie szczególnie cenne (biżuteria, dokumenty, książki, wszystko co ma małe kabelki lub antenki) powinno znaleźć się w dokładnie zamkniętych szafkach lub schowkach. Raczej nie radzimy chowania cennych rzeczy w szufladach, ponieważ z większością z nich koty również sobie radzą bez większego trudu.

Jak widać koty są bardzo przebiegłe, ale zapewniamy, że ich niszczycielskie zapędy nie wynikają ze złośliwości, a z ciekawości i pomysłowości. Mamy nadzieję, że nikogo nie zniechęciliśmy do posiadania tych wspaniałych zwierząt. No i pamiętajcie, żeby nie słuchać rad właścicieli kotów, którzy chwalą ich posłuszeństwo. Każdy, kto twierdzi, że jego kot nie chodzi po meblach i blatach, nie interesuje się ludzkim jedzeniem lub nie śpi w pościeli, łże jak pies.

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin