Portal usług dla zwierząt

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Żywienie psów metodą BARF

Wielu z nas, choć troszczy się o swoich psich pupili czasem bardziej niż o siebie, jest przekonana, że nie ma dla nich innej opcji żywieniowej niż karmienie komercyjnymi, mokrymi lub suchymi karmami. Firmy produkujące psie sucharki, groszki, chrupki, puszki i saszetki, dzięki drogim reklamom i przemyślnym kampaniom, od lat przekonują nas, że nie ma dla czworonogów nic lepszego niż ,,gotowce” zawierające wszelkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Niestety, gdy psiaki zaczynają chorować, my zaczynamy się zastanawiać czy rzeczywiście dawaliśmy im to co najlepsze. Gdy już jest choroba, może być za późno na zmianę sposobu żywienia, dlatego lepiej już od szczenięcia analizować różne diety, czytać etykiety ,,gotowców” i może przejść na system żywienia BARF, coraz częściej stosowany przez profesjonalnych hodowców rasowych psów.

Pies też wilk

Na podstawie rozmów z opiekunami psów oraz lektury specjalistycznych forów internetowych, można zauważyć, że zdajemy się na gotowe jedzenie znanych firm, gdyż wątpimy w to, że sami jesteśmy w stanie zapewnić psu to, czego potrzebuje. Wiele osób żyje w złudnym przeświadczeniu, że pies nie może jeść tak jak jego wilczy przodek, gdyż stanowi już odrębny gatunek, gdy tymczasem jest zupełnie inaczej.

Znany australijski weterynarz Ian Billinghurst, pomysłodawca metody BARF (Biologically Appropriate Raw Food), zaproponował w swych książkach by żywić domowe czworonogi dokładnie tak, jak w naturze żywią się ich leśni przodkowie, co wpłynie korzystnie na ich stan zdrowia i samopoczucie. Skoro w naturze wilki nie jedzą gotowych psich chrupek, a jedynie to co upolują lub znajdą, nie ma chyba powodów by psu ,,wilcza dieta” mogła zaszkodzić.

 

Na czym polega BARF

Podstawą diety BARF jest dostarczanie psu (ogólnie w ciągu dnia lub tygodnia, a nie w konkretnym posiłku) od 60 do 80% surowych kości z mięsem. Resztę mają stanowić warzywa, owoce, nabiał czy zboża, najlepiej w surowej i zmiksowanej formie, gdyż właśnie tak je zjadają wilki, gdy pochłaniają nie tylko mięso, ale i zawartość żołądka swoich roślinożernych ofiar. Jak widać zasada jest bardzo prosta, ale kilka rzeczy może się na początek wydawać zastanawiające. Najważniejsze, to aby pies otrzymywał jak najwięcej surowego jedzenia, gdyż takie jest dla niego najzdrowsze i najlepiej przyswajalne. Dotyczy to tak samo mięsa jak i kości, a nawet zwłaszcza kości, ponieważ gotowane łamią się i przypominają ostre wykałaczki, które mogą poważnie zaszkodzić naszemu pupilowi. Najlepiej kupować w sklepie mięsnym najtańsze porcje, w których są kości, trochę tłuszczu i mięsa oraz chrząstki. Kości i mięso (drobiowe, wieprzowe, wołowe, końskie) to idealne źródła łatwo przyswajalnego białka, kwasów tłuszczowych i minerałów. Do tego ryby, jajka i jogurt naturalny i mamy zestaw idealny. Wielbiciele tej diety zapewniają, że jest to najbliższy naturze sposób żywienia jaki możemy zapewnić psu.

W 20% roślinnego uzupełnienia mięsnej diety powinny się znaleźć surowe warzywa (z wyjątkiem cebuli wszystkie się nadają), rozdrobnione, a przez to łatwe do strawienia. Dobrym dodatkiem do jadłospisu są też bardzo dojrzałe, wręcz miękkie owoce, oraz podkiełkowane ziarna zbóż. Tak żywiony pies powinien być zdrowy i radosny przez długie lata.

 

Zalety diety BARF

Opiekunowie psów na diecie BARF chwalą ją nie tylko dlatego, że jest dużo tańsza niż żywienie gotowymi karmami. Psom na BARFie poprawia się znacznie kondycja skóry i sierści, lepiej funkcjonuje układ pokarmowy (,,zdrowe kupy”), ich uzębienie jest czystsze i zdrowsze (efekt żucia kości), a ich odporność na infekcje czy pasożyty jest dużo większa. Hodowcy zauważają także, że psy żywione jak wilki nie mają problemów z rozrodem, a ich szczeniaki są zdrowsze i większe niż psów żywionych sklepowymi karmami. Opiekunowie twierdzą nawet, że wśród czworonogów żywionych głównie surowym mięsem i kośćmi jest znacznie mniej zachorowań na raka.

Wszystko to sprawia, że warto dać szansę coraz popularniejszej psiej diecie BARF, co jest od niedawna znacznie prostsze, gdyż nawet na polskim rynku już funkcjonują firmy sprzedające psi pokarm sporządzony w oparciu o wytyczne australijskiego weterynarza.

 

Zapytań: 11, Copyrights © Zwierzolub, 2013 | Wykonanie katalogu: Michał Bollin